Toch weer meer vrije ruimte in werkkostenregeling
Werkkostenregeling. Via de werkkostenregeling kunnen werkgevers allerlei zaken aan hun personeel onbelast vergoeden en verstrekken. Denk aan het bekende kerstpakket of eindejaarsbonus. Blijft hetgeen een werkgever in een jaar aan zijn personeel vergoedt en verstrekt binnen de zogenaamde ‘vrije ruimte’, dan hoeft ook de werkgever geen belasting te betalen. Vergoedt of verstrekt hij meer, dan betaalt hij over het bedrag dat boven de vrije ruimte uitkomt 80% belasting.
Verruiming vrije ruimte van 2025
Bij de behandeling van het Belastingplan 2025 heeft de Tweede Kamer een amendement ingediend om de vrije ruimte te vergroten. In 2025 bedraagt de ruimte daardoor 2% van de loonsom tot € 400.000. Bij een hogere loonsom is de vrije ruimte 1,18% over het meerdere. Het amendement betekent een vergroting van de vrije ruimte tot € 400.000 met 0,08%-punt, want in 2024 bedroeg de vrije ruimte nog 1,92%. De vrije ruimte boven de € 400.000 blijft met 1,18% ongewijzigd.
Berekening vrije ruimte. Stel dat u als werkgever 20 werknemers in dienst heeft met een gemiddeld loon van € 35.000. Uw totale loonsom bedraagt dan € 700.000. In 2024 bedroeg uw vrije ruimte over de eerste € 400.000 nog 1,92%. Uw totale vrije ruimte bedroeg dus: € 400.000 x 1,92% + € 300.000 x 1,18% = € 7.680 + € 3.540 = € 11.220. Dit jaar bedraagt uw vrije ruimte: € 400.000 x 2% + € 300.000 x 1,18% = € 8.000 + € 3.540 = € 11.540. Per saldo € 320 meer dus dan in 2024.
Wat kunt u hiermee?
Met een verruiming van de vrije ruimte kunt u uw personeel meerdere zaken onbelast vergoeden of verstrekken. In zoverre is het een welkome regeling voor werkgevers die er alles aan willen doen om hun personeel tevreden te stellen. Goed personeel is immers schaars en een extra netto beloning is vaak welkom. Een extraatje, zoals een bonus, kunt u dus tot een groter bedrag onbelast uitkeren en scheelt u dus in de kosten. Daar komt bij dat u over een vergoeding of verstrekking via de werkkostenregeling ook geen premies werknemersverzekeringen betaalt. Dat scheelt dus nogmaals in de kosten.
Dga? Ook kunt u ervoor kiezen een extraatje via de werkkostenregeling aan uzelf als dga uit te keren, want u bepaalt helemaal zelf aan wie u een beloning via de werkkostenregeling doet toekomen.
Waar moet u op letten als dga?
Bij een beloning via een bonus aan uzelf als dga moet u wel oppassen als u een betalingsregeling in het kader van het bijzonder uitstel van betaling voor coronaschulden heeft. Hiervoor kan in dat geval een verbod gelden. Verder moet u bij toepassing van de werkkostenregeling altijd rekening houden met het feit dat een beloning niet meer dan 30% mag afwijken van wat in vergelijkbare omstandigheden gebruikelijk is.
Verdere stijging in 2027
De Tweede Kamer heeft in het amendement ook bepaald dat de vrije ruimte in 2027 verder toeneemt tot 2,16% over de eerste € 400.000 van de loonsom. Hierdoor neemt dus per 2027 de vrije ruimte nogmaals toe met maximaal € 400.000 x 0,16% = € 640. Geen wereldschokkende bedragen, maar het betekent wel dat u vaker wat extra kunt doen, zonder dat de fiscus direct een behoorlijk graantje meepikt!