Fiscale valkuilen bij overdracht pensioen
Pensioen in eigen beheer?
De pensioenrechten (en dus ook de bijbehorende premies) van ‘gewone’ werknemers moeten verplicht worden ondergebracht bij een professionele verzekeringsmaatschappij. Dit betekent dat ook de pensioenpremies afgedragen moeten worden en dus de onderneming verlaten.
Bij eigen BV. Als directeur-grootaandeelhouder (DGA) kunt u echter uw eigen pensioen in uw BV ‘opsparen’ en reserveert u aldus die ‘centen’ voor later. Op de pensioendatum keert de BV u vervolgens periodiek het toegezegde pensioen uit.
In de risicosfeer. Een pensioen in eigen beheer is wel aardig, maar als dat pensioen in dezelfde BV zit als waarin u uw onderneming uitoefent, dan bevindt uw pensioen zich wel in de risicosfeer van uw onderneming.
Aparte pensioen-BV
Overdracht pensioenverplichting. Zeker bij een op handen zijnde bedrijfsoverdracht wordt dan vaak gekozen voor overdracht van het pensioen naar een nieuw door u opgerichte (pensioen-)BV. Die pensioen-BV neemt behalve de verplichting tot het doen van pensioenuitkeringen, uiteraard ook de financiering daarvan over. En daar gaat het fiscaal vaak mis.
Let op. Overdracht van de pensioenverplichting moet namelijk plaatsvinden tegen de waarde in het economisch verkeer. En die waarde is veel hoger dan de fiscale waardering van de pensioenvoorziening op uw ondernemingsbalans.
Rekenrente. Zo wordt er fiscaal bijvoorbeeld gerekend met een rente van 4%, terwijl de marktrente veel lager is.
Leeftijdsterugstelling. Ook de leeftijdsterugstelling (mensen worden steeds ouder) mag fiscaal niet worden meegenomen bij de pensioenopbouw in eigen beheer.
Indexatie. Ook is in veel pensioentoezeggingen een indexatie opgenomen, waarvoor in de opbouwfase fiscaal niet mag worden gereserveerd. Die indexatie wordt echter wel meegenomen in de berekening van de waarde in het economisch verkeer. Een fiscaal berekende pensioenvoorziening van zo’n € 200.000,- kan in het economisch verkeer dan al snel € 300.000,- bedragen!
Mooi, dan maakt mijn BV dus € 100.000,- meer over aan mijn pensioen-BV en die extra dotatie aan mijn pensioenvoorziening betekent een welkome fiscale aftrekpost!
Was dat maar waar! Het is echter niet toegestaan dat de overdragende BV dit verlies direct neemt. De BV moet dit verlies activeren en kan dit pas gefaseerd ten laste van het resultaat brengen zodra het pensioen wordt uitgekeerd en dan ook nog eens naar evenredigheid in de jaren van uitkering. En dan is het nog maar helemaal de vraag of die BV nog wel positieve resultaten heeft waarmee deze fiscale last kan worden verrekend.
Slechts bij liquidatie van de overdragende BV kan de last in één keer worden meegenomen.
Tip. Zorg vroegtijdig voor de juiste structuur. Richt tijdig een dochter-BV op waaraan u de onderneming (met uitzondering van het pensioen) overdraagt. Bij een latere bedrijfsopvolging verkoopt u dan de aandelen van de dochter-BV. Het pensioen wordt daardoor niet overgedragen.
Let wel op de fiscale termijnen (meestal 3 of 6 jaar) waarbinnen u de aandelen van de dochter-BV niet mag vervreemden.