FISCALE WINST - INVESTEREN - 03.05.2012

Optimaal profijt van de WBSO

Een belangrijke faciliteit voor het bevorderen van speur- en ontwikkelingswerk is de WBSO. Deze wet kent een aantal specifieke regelingen. Door deze handig te gebruiken, profiteert u maximaal. Waar moet u dan op letten?

Innovatie is ‘hot’. Zelfs in de huidige crisistijd doet de overheid er alles aan om speur- en ontwikkelingswerk (S&O) te bevorderen. Onder andere via de WBSO (Wet Bevordering Speur- en Ontwikkelingswerk). Deze wet kent in 2012 een tegemoetkoming van 42% in de loonkosten tot € 110.000,- van speur- en ontwikkelingswerk. Daarboven bedraagt de tegemoetkoming 14%. Verricht u als ondernemer in de inkomstenbelasting meer dan 500 uur per jaar zelf S&O, dan kunt u een extra aftrek binnenhalen van € 12.310,-.

Ook voor u? Veel ondernemers denken ten onrechte dat ze hiervoor niet in aanmerking komen. Het criterium voor innovatiesubsidie is echter niet dat de ontwikkeling technisch nieuw voor Nederland moet zijn, maar dat die slechts technisch nieuw is voor ú als aanvrager. Daarnaast geldt dat u bij de ontwikkeling technisch risico moet lopen.

Meer informatie over de WBSO kunt u vinden op: http://www.agentschapnl.nl (WBSO).

Tip. Als u de specifieke regels goed gebruikt, kunt u maximaal profiteren. Wat is van belang?

Tijdig aanvragen

Noteer in uw agenda! U krijgt alleen een tegemoetkoming in uw speur- en ontwikkelingskosten als u tijdig een S&O-verklaring aanvraagt. Omdat deze een periode van minimaal drie kalendermaanden moet omvatten die binnen het jaar vallen en een tegemoetkoming in de loonkosten minimaal een maand van tevoren moet worden aangevraagd, moet u dat dit jaar uiterlijk op 31 augustus doen. Gaat het om de aftrek voor uw eigen S&O-activiteiten, dan moet u uw aanvraag uiterlijk 30 september hebben ingediend.

Geen tijd, wat nu? In uw aanvraag moet u per project nauwkeurig omschrijven wat uw speur- en ontwikkelingsactiviteiten precies inhouden en hoeveel uren u hiermee kwijt denkt te zijn. Heeft u hiervoor even geen tijd, dien dan een pro-forma-aanvraag in zodat u uw rechten niet verspeelt.

Gebruik de marge

U dient het aantal uren waarin binnen uw bedrijf S&O verricht gaat worden, zo goed mogelijk in te schatten. Schat u te veel uren in, dan volgt achteraf een correctie. Bij te weining uren niet, dan moet u helaas een nieuwe aanvraag indienen. Per jaar mag u maximaal drie aanvragen indienen.

Marge 10%. Bij een correctie geldt echter een marge van 10%, er volgt dus geen correctie als u hierbinnen blijft.

Voorbeeld: project A
Gepland aantal uren 2.000
Geschat aantal uren 2.200
Werkelijk aantal uren 2.025
Margepercentage 2.025/2.200 = 92%

Door de margeregeling van 10% volgt er geen correctie, dus heeft u over 175 uren meer tegemoetkoming gekregen dan waar u op basis van het werkelijke aantal uren recht zou hebben.

Let op. U moet overigens altijd corrigeren als het aantal niet gerealiseerde uren maal het uurloon in een maand meer dan € 10.000,- bedraagt.

Extraatje voor starters. De tegemoetkoming in de loonkosten bedraagt voor startende inkomstenbelastingondernemers 60% (i.p.v. 42%) voor de loonkosten tot € 110.000,-. Voor startende ondernemers die zelf S&O verrichten, bedraagt de extra aftrek € 6.157,-.

Als u te veel uren S&O aanvraagt, wordt dit pas bij een marge van 10% gecorrigeerd. Schat de te werken uren dus zeker niet te laag in. Uw aanvraag dient uiterlijk één maand van tevoren te zijn ingediend en moet een periode van minimaal drie maanden omvatten.

Contactgegevens

Indicator BV | Schootense Dreef 31 | Postbus 794 | 5700 AT Helmond

Tel.: 0492 - 59 31 31 | Fax: 040 - 711 17 00

klantenservice@indicator.nl | www.indicator.nl

 

KvK-nummer: 17085336 | Btw-nummer: NL-803026468B01