BELASTINGEN - 15.02.2012

Voorlopige aanslag 2012 op de deurmat

Één dezer dagen ligt de voorlopige aanslag inkomstenbelasting 2012 weer op de deurmat. Deze aanslag kunt u ineens betalen of in elf maandelijkse ­termijnen. Waar kiest u voor? Wat is in uw geval het voordeligst?

Schatting van uw inkomen

De voorlopige aanslag inkomstenbelasting over het jaar 2012 is gebaseerd op de gegevens die de Belastingdienst van u heeft, zoals uw inkomen in het kalenderjaar 2010. Het is vaak even slikken als u ziet hoeveel belasting u moet betalen.

Maandelijkse termijnen. Maar gelukkig mag u het bedrag van de voorlopige aanslag in 11 maandelijkse termijnen betalen, vanaf eind februari tot en met eind december.

Betalingskorting

Of liever de korting? U mag de aanslag ook eind februari ineens betalen. In dat geval mist u natuurlijk wel de rente over het geld dat u nog een tijdje op de bank had kunnen laten staan. Om dat renteverlies te compenseren, geeft de Belastingdienst u een betalingskorting. Weliswaar is het niet veel, maar toch ... alle beetjes helpen.

Het bedrag van de betalingskorting staat op het aanslagbiljet. De korting is bijna 1,2% van het bedrag van de aanslag. Omgerekend naar een effectieve rente op jaarbasis is dat ca. 2,8%.

Voordelig? Het is dus voordelig om de aanslag uiterlijk 28 februari volledig te betalen, indien u:

  1. het geld beschikbaar heeft en u het dus niet meteen binnen uw bedrijf nodig heeft; én
  2. het geld nu op een bankrekening heeft staan waarop u minder dan 2,8% rente vergoed krijgt.

Van http://landbouw.indicator.nl kunt u de gratis rekentool ‘Voorlopige aanslag ineens betalen?’ downloaden (LB 14.10.04).

Voorlopige aanslag te laag?

Stel nu dat u nagenoeg zeker weet dat de Belastingdienst uw te verwachten inkomen over 2012 te laag geschat heeft. Moet u dit dan bij de Belastingdienst melden? Het moet niet, maar het mag wel. U bent niet wettelijk verplicht om dit te doen.

Let op. Het is uiteraard wel raadzaam om het geld dat u dan later nog aan de Belastingdienst moet betalen, opzij te zetten.

Nieuwe renteregels. De Belastingdienst gaat over het tijdvak 2012 pas rente in rekening brengen vanaf 1 juli 2013. Een te lage voorlopige aanslag is voor u dus rentewinst.

Voorlopige aanslag te hoog? 

Als u van mening bent dat uw voorlopige aanslag te hoog is, kunt u deze eenvoudig laten bijstellen. U kunt daarvoor een programma van de site van de Belastingdienst downloaden. Ga daarvoor naar http://www.belastingdienst.nl en geef als zoekterm in ‘voorlopige aanslag wijzigen’.

Nadat u de wijzigingen heeft ingevoerd en verstuurd naar de Belastingdienst, krijgt u binnen zes weken een aangepaste voorlopige aanslag.

Blijf redelijk. Het is verstandig om de zaken niet te overdrijven. U moet dan namelijk later toch weer bijbetalen. Bovendien is het nooit handig om bij de Belastingdienst op te vallen.

Rente. Een te hoge voorlopige aanslag kost u rente, want bij een teruggaaf krijgt u pas rente vergoed als u aangifte heeft gedaan. De periode begint pas te lopen 13 weken nadat u de aangifte heeft ingediend.

Als u het geld niet direct nodig heeft en de bank vergoedt minder dan ca. 2,8% rente, dan is het voordelig om de voorlopige aanslag 2012 in één keer te betalen. Reken dat na met onze gratis rekentool.

Contactgegevens

Indicator BV | Schootense Dreef 31 | Postbus 794 | 5700 AT Helmond

Tel.: 0492 - 59 31 31 | Fax: 040 - 711 17 00

klantenservice@indicator.nl | www.indicator.nl

 

KvK-nummer: 17085336 | Btw-nummer: NL-803026468B01