BESLOTEN VENNOOTSCHAP - 13.11.2008

Bij iedere BV € 40.000,- loon?

Indien u als directeur-grootaandeelhouder in een holdingstructuur voor meerdere BV’s werkzaamheden verricht, wordt u geacht uit elk van deze BV’s een ‘gebruikelijk loon’ te genieten. Hoe kunt u dit voorkomen?

Gebruikelijk loon

Indien u een aanmerkelijk belang heeft in een BV en feitelijk voor die BV werkzaamheden verricht, dan moet u daarvoor een ‘gebruikelijk loon’ genieten. De wet stelt dit loon in beginsel op minimaal € 40.000,-.

Verder is wettelijk geregeld dat er sprake is van een dienstbetrekking bij elke BV waarin u een aanmerkelijk belang heeft. Daarvan is (kort gezegd) al sprake bij een aandelenbezit van 5%.

Holdingstructuur

Een aanmerkelijk belang kan ook indirect gehouden worden. Een directeur-grootaandeelhouder (DGA) met een holding en twee werkmaatschappijen heeft dus in drie vennootschappen een aanmerkelijk belang.

Vaak bent u in dienst bij de holding en werkt u op basis van een managementovereenkomst (ook) voor de werkmaatschappij(en).

Op basis van de wettelijke regeling is echter sprake van drie dienstbetrekkingen en moet u in beginsel dan ook ten minste 3 keer € 40.000,- (oftewel € 120.000,-) aan salaris genieten!

Bewijs het maar!

U zult natuurlijk tegenwerpen dat dit niet reëel is. Formeel worden de werkzaamheden immers als werknemer van de holding verricht.

Hieraan kunt u argumenten ontlenen om aannemelijk te maken dat het loon lager vastgesteld moet worden, maar de bewijslast rust daarbij op u. En het zal niet altijd gemakkelijk zijn dat bewijs te leveren!

Doorbetaaldloonregeling

Een oplossing kan gevonden worden door gebruik te maken van de zogenaamde ‘doorbetaaldloonregeling’.

Op grond van deze regeling komt de vergoeding van de door u voor de werkmaatschappij verrichte werkzaamheden toe aan de holding en wordt voor de loonbelasting daar ook bij aangesloten.

Op die manier is er ook voor de wet nog maar sprake van één dienstbetrekking waaruit u salaris geniet, namelijk bij de holding.

Voorwaarde

Voorwaarde is dat de vergoeding door de werkmaatschappij rechtstreeks aan de holding wordt uitbetaald en u zich verplicht uw loon en even-tuele onbelaste vergoedingen van de werkmaatschappij af te staan aan de holding.

Op verzoek

De doorbetaaldloonregeling kan echter alleen gebruikt worden na verkregen toestemming van de Belastingdienst. U zult daarvoor schriftelijk om toepassing van de regeling moeten verzoeken.

Let op. Als u niet de enige aandeelhouder bent, kan het zijn dat u voor de sociale verzekeringen verplicht verzekerd bent. Blijkens de tekst van de doorbetaaldloonregeling kan deze alleen gebruikt worden als u óf bij geen van beide BV’s óf bij zowel de holding als de werkmaatschappij verplicht verzekerd bent voor de sociale verzekeringen.

De staatssecretaris heeft echter goedgekeurd dat de regeling vooralsnog ook kan worden gebruikt als slechts bij één van de betrokken vennootschappen sprake is van verzekeringsplicht.

Door toepassing van de doorbetaaldloonregeling kunt u in één BV, bijvoorbeeld in de holding, het salaris verlonen voor alle werkzaamheden in de afzonderlijke BV’s. U moet dit wel vooraf afstemmen met de Belastingdienst.

Contactgegevens

Indicator BV | Schootense Dreef 31 | Postbus 794 | 5700 AT Helmond

Tel.: 0492 - 59 31 31 | Fax: 040 - 711 17 00

klantenservice@indicator.nl | www.indicator.nl

 

KvK-nummer: 17085336 | Btw-nummer: NL-803026468B01